Reklamy na štátnu prémiu o chvíľu začínajú, ste pripravený?

Štátna prémia, stavebné sporenie – téma ku koncu roka často spomínaná. Vnímate to aj vy? Vianočné reklamy už pomaly začínajú a čoskoro začne aj kampaň v štýle „66,39€ jedine u nás“. Každý rok to najčastejšie oznamuje krásny lišiak (maskot Prvej stavebnej sporitelne). Ako to využiť v plnej výške a čo sa bude diať v roku 2016 sa dočítate v riadkoch nižšie.

Na plnú štátnu prémiu (t.j. 66,39€) potrebujete vložiť na zmluvu 1207,09€. Peniaze stačí mať na účte jeden deň (t.j. stačí vložiť vklad pred koncom roka – pozor aby stihli prísť). Prémiu vypláca Ministerstvo financií SR, na zmluvu sa pripíše  koncom februára 2016.

Čo sa stane ak nedám plný vklad?

Dostanem menšiu štátnu prémiu. Jednoducho nie každý má zvyšných 1207€ (100€/mesiac) a navyše aby som ich odložil na pár rokov (cyklus stavebného sporenia je 6 rokov). Pri nižšom vklade (stačí ho vložiť postupne počas roka) dostanete 5,5% zo svojho vkladu. Pri vklade 500€ dostanete na prémií 27,50€. Aby ste pokryli aspoň poplatky za vedenie účtu treba za rok vložiť 240€ (20€/mes).

Výška štátnej prémie v roku 2016.

Ako každý rok aj budúci rok sa udejú menšie zmeny. Výška štátnej prémie sa nemení – ostáva 66,39€. Mení sa však vklad na jej plnú výšku. Bude treba vložiť o trocha viac – 1327,80€ (mesačne teda 110,60€). T.j. úročenie je 5% z vkladu. Aby vám to pokrylo aspoň poplatok za vedenie účtu treba vložiť 250€ za rok – tj. dostanete 12,50€.

Prečo sa to stále mení?

Proces stanovenia percentuálnej výšky štátnej prémie je automatický a odvíja sa od vzorca, ktorý je zadefinovaný v zákone o stavebnom sporení. Trocha mudrovania: „Výška percentuálneho podielu štátnej prémie podľa vzorca vychádza z referenčnej sadzby, ktorou je jednoduchý aritmetický priemer priemerných výnosov do splatnosti štátnych dlhopisov, ktoré tvoria bázu dlhopisového indexu pre štátne dlhopisy počítaného a zverejneného v obchodných dňoch Burzou cenných papierov v Bratislave za rozhodujúce obdobie,“ A teraz zjednodušene: Keď sa darí predávať slovenské štátne dlhopisy s nižším úrokom – výstup je nižší úrok na stavebnom sporení.

Má zmysel ešte využívať stavebné sporenie?

Otázka, ktorú často dostávam. Často chcú rodičia cez stavebné sporenie zabezpečiť peniaze na štart do života svojich detí. Práve kvôli častým zmenám vkladu a nízkemu zhodnoteniu (základný úrok je dnes okolo 1,8% p.a. – podľa výberu sporiteľne) to nie je najziskovejšia voľba. Z hľadiska sporenia existujú aj lepšie, flexibilnejšie možnosti s vyšším výnosom.

Silná výhoda stavebného sporenia je stavebný úver. Je to skvelá vec na dofinancovanie kúpy novej nehnuteľnosti (alebo rekonštrukciu). Banky dnes obmedzujú 100% financovanie na kúpu nehnuteľnosti a práve stavebné sporenie vie byť vhodné doplnkové riešenie. Vo fáze stavebného úveru je dopredu daná sadzba na úrovni 3%. Dlhá splatnosť (až na 30 rokov) zabezpečí nižšiu mesačnú splátku ako pri dofinancovaní spotrebným úverom. Vo fáze medziúveru sú sadzby vyššie (okolo 6-7%), zase však dlhšia splatnosť dokáže znížiť mesačnú splátku. Keď je rozpočet na hrane tak stavebné sporenie je veľmi vhodné riešenie ako spôsob dofinancovania bývania k hypotéke.

Zdal sa vám článok praktický? Je užitočné posunúť ho ďalej (svojim priateľom a známym)? Bez váhania tak urobte.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajteShare on Facebook
Facebook
0Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0